Любов і Зцілення

Євангельська Церква

Контролюй свій гнів

Олег Савчак

Що ж таке гнів?

Гнів – бурхливий вияв злості, спрямований на свого ближнього, злісний стан душі, почуття сильного обурення, стан нервового збудження, роздратування. Гнів і нервовість – це негативна емоція, яка обов'язково приведе до гріха, якщо вона не контрольована.

Якщо говорити про праведний гнів, то в Біблії ми знайдемо близько 500 слів про гнів, де в більшості говориться про гнів Господній, і також говориться про гнів людський.

Приклади в Старому і Новому Заповіті, де гнів праведний, виправданий, навіть Божий, але проявлявся часто через людей – Ісус, коли прийшов в храм, Давид з Голіафом, Пінхас (коли народ блудодіяв, він взяв спис і прямо під час блуду вбив їх, написано, що гнів Божий зупинився), Мойсей, коли зійшов з гори, розбив скрижалі, золотого тельця стер в порошок, потім розсипав в воду все це золото.

«А на Каїна й на жертву його не зглянувся. І сильно розгнівався Каїн, і обличчя його похилилось. І сказав Господь Каїнові: Чого ти розгнівався, і чого похилилось обличчя твоє? Отож, коли ти добре робитимеш,то підіймеш обличчя своє, а коли недобре, то в дверях гріх підстерігає. І до тебе його пожадання, а ти мусиш над ним панувати» (Буття 4:5-7).

Ми мусимо панувати над своїм гнівом, над своєю злобою, над своїми нервами.

Сам Бог звернувся до Каїна і застеріг його, бачачи те, що є попереду.

Каїн:

а) Сильно розгнівався. Він розгнівався через образу, через заздрість, через якесь відчуття несправедливості.

б) Обличчя похилилось. В біблійній мові «похилити обличчя» може по-різному трактуватись. Це може бути образа, почуття несправедливості, гнів, якийсь гріх.

Похилити обличчя – це, коли людина реально, навіть, видимо не в собі. Тобто, вона ображена, гнівається, вона не згідна з чимось. Каїн в серці своєму відчув, що Бог несправедливий, що Він несправедливо з ним обійшовся.

в) Кожна людина має вибір. Написано, що Сам Бог до нього звернувся і запропонував йому підняти обличчя, тобто, покаятись, прийняти рішення відділитись від того, що в його серці, від того гніву, бажання помсти. Бог дає вибір кожному.

г) Гріх підстерігає. Дуже тонка межа від моменту, коли ти опустив своє лице, бо ти постраждав, ти жертва до цього моменту, коли ти не робиш правильний вибір, не приймаєш правильне рішення, то ти вже з розряду жертви сам переходиш в розряд не просто жертви, а винного, тому що ти не прощаєш, ти ненавидиш, бажаєш людської, амбіційної помсти, ти не розбираєшся з своїми емоціями, з своїм серцем і тоді, вже гріх приходить в твоє життя і серце. Гріх має владу затягувати, впливати на людей, зв'язувати, паралізовувати. Більше того, коли людина нічого не робить, і це вже перейшло в розряд гріха, ненависті, чи непрощення, він має властивість притягувати демонів, і це вже може перерости в якийсь демонічний вплив.

Бог каже до Каїна, що гріх стоїть прямо біля його воріт, він тягне, манить, спокушає, але Він дає йому вибір.

д) Бог каже, що він мусить панувати, контролювати його… Ми маємо владу, контроль, ми можемо панувати над гріхом, над люттю, злобою, ненавистю, над образами і т. д.

Деякі причини гніву:

1. Самохахист (страх)

2. Втома, постійні стреси (крик про допомогу)

3. Егоїзм, гордість (небажання поступитись)

4. Невпевненість, нерішучість, нереалізованість…

Що відбувається в організмі людини з медичної точки зору, коли людина не контролює свій гнів?

1) Відбувається великий викид адреналіну в кров

2) Підвищується кров'яний тиск

3) Звужуються судини

4) Зростає частота пульсу і серцевих скорочень

5) Виникає потік імпульсів збудження вздовж спини до голови

6) Напружуються м'язи та змінюється міміка

Важливо: науковці кажуть, що такий стан неминуче впливає на рівень кортизолу в крові. А коли підвищується кортизол – відбувається затримка натрію в організмі, що веде до підвищення згортання крові. І як наслідок – це пряма дорога до інфарктів, інсультів, тромбозів. Також, сучасною наукою доведено – часті викиди адреналіну в кров здатні пошкоджувати ДНК і приводити до розвитку багатьох хронічних захворювань.

Тому, так важливо навчитися управляти своїми емоціями.

«Ліпший від силача, хто не скорий до гніву, хто ж панує над собою самим, ліпший від завойовника міста» (Приповісті 16:32).

Важливо: Агресивні люди мають слабку імунну систему, високий рівень холестерину, вони схильні до проблем з тиском, безсоння і навіть цукрового діабету. Вони швидко втрачають друзів, отримують негативне ставлення до себе самих.

«Гнівайтеся та не грішіть, сонце нехай не заходить у вашому гніві і місця дияволові не давайте!.. Усяке по дратування, і гнів, і лютість, і крик, і лайка нехай буде взято від вас разом із усякою злобою» (Ефесян 4:26-27; 31).

Сонце нехай не заходить – тут є 2 версії:

1) Вечір, щоб день не закінчувався в гніві. Деколи, ми не завжди можемо це зробити, потрібно трохи більше часу. Технічно, ми це можемо зробити, але, навіть, якщо ми це зробимо, ми не відчуваємо, що визріли до того.

2) Це, як катастрофа. Це, як вже щось дуже небезпечне. Це, коли ми вже перейшли якусь червону межу.

Люди часто гніваються там, де дозволяють їм гніватись. Люди часто виявляють свій гнів на доброту, або на слабкість.

Нерви, гнів лікуються, але не таблетками. Вони лікуються добровільно через покаяння, усвідомлення і рішення, або по-іншому, примусово через певні ситуації…

Протилежність гніву – мир, спокій, задоволеність…

«Тепер же відкиньте і ви все оте: гнів, лютість, злобу, богозневагу, безсоромні слова з ваших уст» (Колосян 3:8)

Яким чином ми можемо це відкинути?

1. Дізнайся причину, встанови джерело (5 «чому?» від Сакічі Тойоди, помер в 1930 р. – через задавання питання, коли ти реагуєш на одну проблему і задаєш питання чому так сталось).

2. Зміни своє ставлення (відношення)

«Гнівлива людина роздражнює сварку, терпелива ж у гніві вспокоює заколот» (Приповісті 15:18).

3. Що я досягну гнівом, як мене сприймають оточуючі?

«Мудрий боїться й від злого вступає, нерозумний же гнівається та сміливий. Скорий на гнів учиняє глупоту, а людина лукава зненавиджена» (Приповісті 14:16-17).

4. Кожен для себе повинен прийняти рішення, коли це відбувається – я не такий, я дитина Божа!!!

«Розум людини припинює гнів її, а величність її перейти над провиною» (Приповісті 19:11).

«Не мстіться самі, улюблені, але дайте місце гніву Божому, бо написано: Мені помста належить, Я відплачу, говорить Господь» (Римлян 12:19). Якщо навіть припустити, що це ситуація, яка не розв'язується і там дійсно велике зло (це не просто якийсь конфлікт, побутові речі), Біблія каже, що Бог вирішить цю ситуацію. Тому, ти не зобов'язаний встановити справедливість на кожному кроці, на кожному місці. це не твоє покликання – всюди добитись правди. Ти все довіряєш Богу, що Бог все контролює, що ти ходиш під Ним, і, рано чи пізно, Його правда восторжествує.

Проповідь в відео-форматі

ddd